Bayraktır Bayrak

Bayrak bir bez parçası değildir. Bayrağa sadece bez parçası mantığıyla yola çıkarsak, insan(!) da sadece et parçasıdır.

Mesela bir gün biri, bir bayrağı indirmek için bir bayrak direğininin tepesine çıkacak kadar uğraş veriyorsa, bu hareketin cezası o topraklarda neyse onu göze almış demektir. Bu arada, bence bu tarz bir hareketin cezası asla ölüm olmamalıdır ama şahsın terörist olarak yargılanması, toprak bütünlüğünü temsil eden nesneye ve o bütünlüğün altında yaşayanlara saygı açısından uygun olabilir.

Kanunları oluşturan insanlar düzgün seçilemediğinden midir nedir, bazen bazı ülkelerde kanunlar konusunda pek çok şey eksik kalabilir. Bir de kanunları uygulama konusu var, onu da ayrı tartışırız. Bazı durumlarda da neden bir şey yapılmamış diyen insanlar varsa, bayrak, indirildiği gibi çekilir zaten yine zirveye, bir tane kendini bilmezin(!) sebebi ne olursa olsun yaptığı bu hareket, ölümle cezalandırmasını gerektirmemeli. Bir insanı öldürmek her olaydan daha vahim bir olay; durun! Ayrıca bu istenmeyen savunma(!) eylemini gerçekleştirebilecek insanlar emirler doğrultusunda davranmakla yükümlüler. Aksi davranışları suç işlemeleri anlamına gelir ki zaten elinde silah olan bir güvenlik kuvveti birimi kendi kafasına göre onu vurayım bunu vurayım diye bir olaya girişemez. Aksi durum varsa yine kanunlar dahilinde cezalandırılması gerekir. Unutmadan, tabanca, tüfek vb. oyuncak değiller! Ötesinde, bir insanı herhangi bir şekilde veya sebeple canından etmek kabul edilebilir bir davranış değildir. Yapanlar yasalar doğrultusunda en ağır şekilde cezalandırır, cezalandırılmalıdır.

Bayrak sadece bir bez parçası olmadığı için, kendini bilmez birinin veya birilerinin indirmesi, yakması, tükürmesi vs. bayrağın ne değerine ne de kutsallığına olumsuz herhangi bir etki yapamaz. Eğer, olur da hani, bir olay sonucu bayrağın değerini kaybettiğini düşünüyorsanız malesef sizin için bayrak bir bez parçasıymış diyebiliriz.