Belki

Anı yaşa!

Çok düşündükten sonra da bu düşünce mantıklı gelir, hatta daha da mantıklı gelir. Fakat olmaz. Çok istersin yine olmaz. Uğraşırsın, yine de yakanı bırakmaz pek çok şey. Öğrenilmiş çaresizliğe hoşgeldin.

Kendin için yaşadığını da nereden çıkardın acaba sayın insan? Ya her şey ölüm kadar basit ya da çok farklı bir senaryonun içindeki bir piyon gibi devam yaşamaya… Yaşadıkların seninleymiş gibi hissediyor olabilirsin ama öyle bile olmayabilir. Belki de insan sadece ölmek için gelmiştir dünyaya veya sadece kayıt yapmaya, bilgi toplamaya gelmiştir. Teknoloji özentisi bir senaryo oldu bu. Belki de tüm evrenin içinde ufak da olsa büyük kırılmalar yaratabilecek bir yapıyızdır. Doğa ile savaştığını düşünen insanlık ve dünyanın üzerindeki diğer canlılar aslında dünyanın askerleridir belki. Dünyanın bağışıklık sistemiyken, dünyayı yok etmeye başlamak… Karmaşık sandığı ama aslında hiç bir şey yapmadığı bu basit hayatı insanoğlu kendisi oluşturmuştur, olamaz mı? Yeni doğanlara sürekli saçma sapan aşılanan sabit düşünceler… Sana da aşıladılar, sorgulama yeteneğinden uzak her birey sadece iletken görevi görür; belki yani. Dışarıdan yardım alarak bu düşüncelerden kurtulma eğilimine yeni girildi. Uyanmak denilen oluşum bu olabilir. Ya da kuyunun dibine itilmişizdir haberimiz yoktur. Bir mantığı olmasına gerek yok. Belki de mantıklı olan bir mantığının olmamasıdır veya olmasıdır. Nedir?

Sorgulanacak çok şey var.

Hiç bir şeyi sorgulamayan iletkenler en doğru yaşam biçimidir diyebiliriz o zaman. Doğru olandan saptırmaya çalışanlarda bitiyormuş olay. Doğru demişken, onu da sorgulamak lazım. Belki de çok sayıda doğru vardır, olamaz mı? Kimin doğrusu gerçekten doğru acaba? Belki doğru tek ama mevcut seçeneklerin arasında henüz yoktur. Varsa da ve birden fazlaysa hangi doğru seçilecek? Hepsi doğruysa zaten seçimlerin bir manası yok. Seçmek manasızsa zaten her şey odaklanmak için gereksiz birer cisim konumunda. Zaten herkese göre kendi yolu doğru olduğundan ve olacağından iletişime geçmek ve doğru-yanlış çıkarımları yapmak mantıksız olmaz mı? Belki de mantıklıdır.

Belki de “belki” kelimesi hiç olmamalı. Bu bulanıklık belirten kelimeler yüzünden hedefe ulaşılamıyor olabilir. O zaman “olabilir” de olmamalı. Bu kelimeler olmazsa belki her şey daha iyi olabilir.

Belki.